101. ROCZNICA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2019 r. w Powiecie Braniewskim obchodzono 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej krwią i cierpieniem wielu pokoleń Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. Jak co roku w tym dniu czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, następnie w asyście kompanii honorowej z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i pocztów sztandarowych uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Rondo Generała Władysława Andersa oraz Skwer Sybiraków, na którym złożono wieńce i kwiaty oraz odczytano Apel Pamięci.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Braniewskim Centrum Kultury, gdzie Starosta Braniewski Karol Motyka i Burmistrz Miasta Braniewa Tomasz Sielicki wygłosili okolicznościowe przemówienia. Akademia była również okazją do wręczenia Stypendiów i Nagród Starosty Braniewskiego dla uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Braniewski.

Na zakończenie uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie przedstawili okolicznościową inscenizację. Słodki poczęstunek przygotowali uczniowie z Zespół Szkół Zawodowych i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Braniewie.