547 URODZINY KANONIKA MIKOŁAJA KOPERNIKA

W dniu 19 lutego 2020 r. we Fromborku uroczyście obchodzono 547. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jest to jedna z najwybitniejszych osób, która mieszkała na Warmii. Poza astronomią zajmował się również matematyką, prawem, ekonomią, był również lekarzem. To we Fromborku powstało jego najsłynniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich”.

Wśród zaproszonych gości w obchodach udział wzięli przedstawiciele starostwa powiatowego w Braniewie: Wicestarosta Krzysztof Kowalski, Członek Zarządu Małgorzata Wojtas, Naczelnik Wydziału Organizacji, Inwestycji i Nadzoru Agnieszka Kiełek.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem bp. Janusza Ostrowskiego, po mszy goście złożyli kwiaty na grobie Mikołaja Kopernika.

Następnie uczestnicy przemaszerowali do muzeum, gdzie mieli okazję posłuchać wykładu dr. Wojciecha Szalkiewicza „Mikołaj Kopernik – wielki ekonomista” oraz koncertu kwartetu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej „W świecie klasyki”. Ostatnim punktem programu było otwarcie wystaw: „Kopernik” oraz „Kosmos – Kopernik tu namieszał” w nowo wyremontowanym budynku dawnej wozowni.