BIEGIEM UPAMIĘTNILI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

120 osób – mieszkańców Pieniężna, Braniewa i wielu innych miejscowości Powiatu Braniewskiego – pobiegło w patriotycznym Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Zawodnicy mieli do wyboru dwie trasy. Jedna liczyła 1963 metry (rok, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek), druga to 6 kilometrów dla bardziej zaawansowanych biegaczy

Start i meta biegu znajdowały się na Stadionie Leśnym w Pieniężnie. Tutaj także odbyły się występy dzieci, młodzieży i seniorów. Oczywiście dominował repertuar patriotyczny.

Bieg zjednoczył całe rodziny. Mimo zimna i padającego deszczu na starcie stawiły się tak kilkulatkowie, jak i starsze pokolenie. Grupą najbardziej widoczną byli funkcjonariusze Straży Granicznej, która współorganizowała bieg.

Cieszę się bardzo, że Tadeusz Kłębucki, kierownik Miejskiego Domu Kultury w Pieniężnie zorganizował tutaj bieg Tropem Wilczym, który jest jednym ze sposobów uczczenia żołnierzy niezłomnych – mówi Wicestarosta Braniewski Artur Mieczaniec. – Jak widać mieszkańcy całego powiatu przyjechali tutaj, aby pokonując różne dystanse pokazać, że ten etap naszej historii jest nadal żywy i ważny.

Ci, którzy dobiegli do mety, otrzymali pamiątkowe medale. W zestawie startowym były także koszulki z wizerunkami żołnierzy niezłomnych. Bo to ci właśnie polegli bohaterowie byli tego dnia najważniejsi.

Nie patrzyliśmy, kto w tym biegu wygra, każdy był zwycięzcą – mówi Tadeusz Kłębucki, kierownik MDK. – Najważniejszym było to, aby przywrócić prawdę historii, prawdziwej historii, o której nie wolno było mówić przez niemal 50 lat.