Dożynki Powiatowe 2015

Dnia 5 września br. odbyły się w Wilczętach Powiatowe Dożynki. Organizatorami dożynek było Starostwo Powiatowe w Braniewie oraz Urząd Gminy w Wilczętach.

W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli rolnicy oraz mieszkańcy Powiatu Braniewskiego. Oprócz władz samorządowych miast i gmin przybyła także grupa posłów i senatorów, a także przedstawiciele Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość odwiedzania stoisk Promocyjnych Gmin Powiatu Braniewskiego, stoisk przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckie, organizacje pozarządowe, Ochotnicze Straże Pożarne, a także stoiska przygotowane przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Braniewie oraz Izbę Rolniczą. Mieli też okazję do zwiedzania wystaw sprzętu rolniczego i OSP, a także odwiedzenia różnego rodzaju stoisk promocyjnych. Dzieci miały możliwość udziału w zabawach i konkursach sportowych oraz innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

O godzinie 14.00 uroczystości otworzył Starosta Braniewski Leszek Dziąg wraz z Wójtem Gminy Wilczęta Beatą Jarosz, którzy po powitaniu uczestników dożynek poprosili księdza proboszcza Leszka Muzalewskiego o odprawienie dziękczynnej Uroczystej Polowej Mszy Świętej – w podzięce za zebrane plony.

Na początku mszy Starosta i Starościna Dożynek, którymi byli: Magdalena Chałupa z Nowicy oraz Sylwester Machnik z Ławek przekazali ks. proboszczowi tradycyjny Chleb Dożynkowy. W trakcie mszy świętej, w podzięce Panu Bogu za dar hojności, za bogactwo zbiorów i za urodzaj, kosze z darami złożyły delegacje: Powiatu Braniewskiego, Gminy Miasta Braniewa, Miasta Pieniężno, Miasta i Gminy Frombork, Gminy Braniewo, Gminy Płoskinia oraz Gminy Wilczęta.

Po zakończeniu uroczystej mszy świętej Starosta Braniewski podziękował księdzu za homilię i razem z Panią Wójt dokonał pokrojenia chleba otrzymanego od Starościny i Starosty dożynek, po czym poczęstowali siedzących na ławkach uczestników dożynek. Po krótkich wystąpieniach okolicznościowych organizatorów dożynek oraz zaproszonych gości przystąpiono do dekoracji przodujących rolników z Gminy Wilczęta. Odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane na wniosek Starosty Braniewskiego przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla osób wyróżniających się w sektorze rolnictwa w Gminie Wilczęta, otrzymali: Barbara Gańko rolnik ze wsi Stare Siedlisko, Dariusz Dańczyszyn rolnik ze wsi Góry koło Słobit, Sylwester Machnik rolnik ze wsi Ławki oraz Andrzej Pańczuk rolnik ze wsi Bardyny. Odznaczenia wręczył Starosta Braniewski Leszek Dziąg w asyście Wójt Beaty Jarosz.

W dalszej kolejności Przewodnicząca Powiatowej Rady Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Braniewie Pani Anna Surowiec wręczyła wraz ze Starostą Braniewskim wyróżnienia za pracę w dziedzinie rolnictwa.

Wyróżnienia i puchary otrzymali:

  • Zdzisława i Zdzisława Piegdoń – małżeństwo zamieszkałe w Gronowie, gmina Braniewo,
  • Krystyna i Władysław Sutkowy – małżeństwo zamieszkałe w Dębowcu, gmina Lelkowo,
  • Anna i Bartosz Karpowiczowie – małżeństwo zamieszkałe w Krzyżewie, gmina Frombork,
  • Grażyna i Bogdan Gołębiewscy – małżeństwo zamieszkałe w Stygajnach, gmina Płoskinia,
  • Mariola i Zdzisław Jarosławscy – małżeństwo zamieszkałe w Księżnie, gmina Wilczęta,
  • Maria i Tomasz Masojść – małżeństwo zamieszkałe we wsi Bornity, gmina Pieniężno,
  • Maria i Roman Miciak – małżeństwo zamieszkałe we wsi Jeziorko, gmina Pieniężno.

Następnie Wójt Gminy Wilczęta Beata Jarosz wręczyła podziękowania za pracę na rzecz gminy – za zasługi przyczyniające się do rozwoju w wielu dziedzinach gospodarki, kultury, sztuki, działalności na rzecz drugiego człowieka.

Wyróżnienia otrzymali:
Bogumił Kazimierczak, Mirosław Dziewiałtowicz, Danuta i Dariusz Dańczyszyn, ks. proboszcz Stanisław Gajewski oraz druh Ireneusz Ścibiorek.

W trakcie dożynek nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na „WIENIEC DOŻYNKOWY”. W konkursie wzięło udział 17 wieńców z sołectw Powiatu Braniewskiego spośród, których wybrano najlepsze:

I miejsce sołectwo Posady/Kiersiny gm. Pieniężno
II miejsce Wilczęta
III miejsce sołectwa Łajsy/Pajtuny gm. Pieniężno

Wszystkie sołectwa biorące udział w konkursie otrzymały cenne nagrody.

Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe z terenu Powiatu Braniewskiego: Tęcza Warmii z Braniewa, Wrzos z Braniewa, Stokrotki z Pieniężna, Ton Lira z Braniewa oraz Braniewska Nuta z Braniewa.

W dalszej kolejności zaprezentowały się zespoły młodzieżowe z powiatu Braniewskiego: Fantazja z Wyszkowa oraz HARAZD z Pieniężna.

Od godzinie 17.00 prezentowały się zaproszone zespoły spoza Powiatu Braniewskiego: CZESŁAW BAND oraz XFORT & Adam Kraśko. Z wielką niecierpliwością uczestnicy dożynek oczekiwali (szczególnie ta młodsza część publiczności) na występ gwiazdy wieczoru, którą była SARSA. Na zakończenie dożynek wystąpili Tancerze ognia z grupy DRAKAR z Braniewa oraz zespół Planogram z Ornety.

Dożynki odbyły się przy wsparciu m.in. n/w:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
Pan Piotr MAGIEROWSKI
Pan Stefan HIPP
Pan Władysław RAUBO
FIRMA DAMSON -AGRO SP.Z O.O KWITAJNY
FIRMIE HOLLAS
Państwo Teresa i Józef Bednarz -Przedsiębiorstwo Usługowo TIBOJ
Pan Jan Bobek ( Nadleśniczy Nadleśnictwa Zaporowo)
Pani Maria Kulasińska
Państwo Jolanta i Jerzy Salitra
Pan Dariusz Dańczyszyn,
Pan Janusz Licenowicz
Pan Marian Drabiński – Tartak Chruściel
Firmie MIRTRANS Płoskinia
Kołu Łowieckie JENOT z Pasłęka
Koło Łowieckie Leśnik z Młynar
Bank Spółdzielczy w Młynarach ,
Bank BGŻ BNP PARIBAS
Pan Antoni Woźny,
Pan Zdzisław Jarosławski
Pan Stanisław Szepeta
Pan Jarosław Grzanka
Firma Handlowo Usługowa CZYŻYK

Poniżej relacja fotograficzna z Dożynek: