DOŻYNKI POWIATOWE 2019

15 września 2019 roku w Płoskini odbyły się Dożynki Powiatowe 2019, których organizatorami było Starostwo Powiatowe w Braniewie oraz Gmina Płoskinia. W uroczystości udział wzięli: rolnicy, zaproszeni goście, samorządowcy, funkcjonariusze służb mundurowych oraz mieszkańcy Powiatu Braniewskiego.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęto mszą w kościele pw. św. Katarzyny w Płoskini.
Podczas mszy delegacje: Powiatu Braniewskiego, Gminy Płoskinia, Gminy Miasta Braniewa, Gminy Frombork oraz Gminy Lelkowo złożyły dary w podzięce za hojność, bogactwo i urodzaj tegorocznych zbiorów.

Po zakończeniu mszy korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe w Płoskini, gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.

Dożynki Powiatowe otworzyli: Starosta Braniewski Karol Motyka oraz Wójt Gminy Płoskinia Zbigniew Kowalski.
Podczas Ceremoniału Dożynkowego Starostowie Dożynek przekazali chleb wypieczony z tegorocznego zboża na ręce gospodarza Dożynek Starosty Braniewskiego Karola Motyki. Następnie zgodnie z tradycją Starostowie Dożynek częstowali zebranych pokrojonym chlebem.

W trakcie uroczystości Starosta Braniewski przywitał zebranych gości oraz podziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę, do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście, którzy w swoich wypowiedziach podkreślali znaczenie rolnictwa w regionie.

Dożynki były szczególną okazją do wręczenia pucharów rolnikom wyróżnionym przez Radę Powiatową Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej.
Podziękowano również dla: przedsiębiorcy Pana Władysława Raubo za wszechstronną pomoc, Członka Zarządu Powiatu Braniewskiego Krzysztofa Kowalskiego za pomoc w funkcjonowaniu PCM w Braniewie i Posła na Sejm Jerzego Wilka za wszechstronną pomoc.

W trakcie uroczystości rozstrzygnięto konkurs na wieniec dożynkowy, a w sali sportowej Szkoły Podstawowej rozegrano Amatorski Turniej Unihokeja „Unihokej na start 2019”.

Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna, w trakcie której odbyły się koncerty muzyczne w wykonaniu lokalnych i zaproszonych wykonawców, na scenie wystąpili m.in.: dzieci i młodzież, seniorski zespół „Honoratki”, zespoły: SEKRET, ENERGY, BASTA.
Na Dożynkach zaprezentowały swoje stoiska gminy z terenu Powiatu Braniewskiego, Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Sołeckie, organizacje pozarządowe, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Braniewo, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Olsztynie, Nadleśnictwo Zaporowo, Powiatowe Centrum Medyczne w Braniewie oraz inni wystawcy.

Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach wydarzenia zapewniając im liczne atrakcje.