I BRANIEWSKA JESIEŃ ORGANOWA

Od 1 września, przez cztery kolejne sobotnie wieczory, w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie odbędą się koncerty w ramach I. Braniewskiej Jesieni Organowej.

Organizatorzy festiwalu – Fundacja Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Parafia pw. św. Katarzyny w Braniewie – przekonują, że wnętrze braniewskiej świątyni jest idealną przestrzenią do tego, by ludzie mogli nie tylko usłyszeć organy, ale też zakochać się w ich pięknie.
Zadanie jest współfinansowane z pieniędzy Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Starostwa Powiatowego w Braniewie oraz Urzędu Miasta Braniewa.
— Braniewska bazylika zasługuje na to, aby mieć swój festiwal organowy — mówi Wicestarosta Artur Mieczaniec. — Kościół, który góruje nad miastem, jest jednocześnie najbardziej rozpoznawalną budowlą miasta. Jestem przekonany, że dzięki wspaniałym koncertom świątynia będzie sławna także z rozbrzmiewającej w niej muzyki organowej, zaś sam festiwal na stałe wpisze się w kalendarz powiatowych imprez. 
Pomysł organizacji festiwalu organowego powstał po koncercie inauguracyjnym organów w 2017 roku, który zagrał Patryk Podwojski – organista w katedrze w Oliwie i prezes Fundacji Promocji Sztuki. Wspiera go Maciej Michalski – organista bazyliki w Braniewie. — Mamy instrument koncertowy, sprawdza się bardzo dobrze — mówi Patryk Podwojski. — Ponadto kościół ma świetne warunki akustyczne. A więc instrument plus wnętrze świątyni są idealną przestrzenią do tego, by ludzie mogli nie tylko usłyszeć organy, ale się w ich pięknie zakochać. Jest to również nawiązanie do tradycji muzycznej tego miejsca.