I Mistrzostwa w Szachach Szybkich pn. „Braniewo XXI wiek

W dniu 18 czerwca 2016 roku w Braniewskim Centrum Kultury odbyły się I Mistrzostwa
w Szachach Szybkich pn. „Braniewo XXI wiek”. Przedsięwzięcie objęte było patronatem honorowym Starosty Braniewskiego Pana Leszka Dziąga oraz Burmistrz Miasta Braniewa Pani Moniki Trzcińskiej.
W Mistrzostwach wzięło udział 26 uczestników w wieku od 7 do 71 lat: z Braniewa, Elbląga, Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Kwidzyna. Zawodnicy rozegrali 9 rund granych tempem 15 minut na zawodnika. Sędzią głównym był Pan Ryszard Borawski wraz z asystentem Hubertem Walczakiem.
Celem wydarzenia była popularyzacja gry w szachy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, a tym samym sprzyjanie wszechstronnemu rozwojowi – kształcenie pamięci, umiejętności logicznego myślenia, rozwijanie wyobraźni przestrzennej oraz rozbudzanie twórczych zdolności.
Szachy są obecnie dyscypliną sportową rekomendowaną przez Parlament Unii Europejskiej. W wielu krajach europejskich są one wprowadzane jako przedmiot obowiązkowy w szkołach.

Dla zwycięzców poszczególnych kategorii zostały przyznane puchary, medale i nagrody.
Kategorie wiekowe:
Juniorzy do 8 lat
Juniorzy do lat 11
Juniorzy do lat 18
Seniorzy
Mistrz Szachowy Braniewa

Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Braniewie, Urząd Miasta Braniewa, Firma Motoryzacyjna Bunda, Pizzeria VENEZIA, Lidia Kitta, PZU S.A.