„KRÓLOWA PSZCZÓŁ” WE FROMBORKU

24 sierpnia 2018 roku w Zespole Szkół we Fromborku odbyła się projekcja filmu Janusza Nasfetera „Królowa pszczół”. Akcja filmu rozgrywa się we Fromborku w 1977 roku i ukazuje ówczesny Frombork oraz jego mieszkańców.

W projekcji filmu uczestniczyli: zaproszeni goście, odtwórcy kluczowych ról w filmie; Tomasz Karwatka – grający Tomka, Jan Popończych – filmowy Robert i Ryszard Dolanowski – odtwórca roli Ryśka oraz licznie zgromadzeni widzowie, wśród których byli również statyści występujący w filmie.
Gości specjalnych oraz licznie przybyłych mieszkańców przywitali: Starosta Braniewski Leszek Dziąg, Wicestarosta Artur Mieczaniec, Burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury we Fromborku Ewelina Ślepokura. 
Projekcję filmu poprzedziła rozmowa z zaproszonymi gośćmi, którą prowadził Wicestarosta Artur Mieczaniec, pomysłodawca wydarzenia, który dotarł do aktorów grających w filmie i zainspirował spotkanie we Fromborku. W trakcie spotkania zebrani dzielili się swoimi uwagami i opowieściami z planu filmowego oraz wspominali Frombork sprzed czterdziestu lat.

O filmie.
Dwunastoletni Tomek mieszka we Fromborku i pomaga ojcu w pracy na stacji benzynowej. Codzienne obserwowanie samochodów wzbudza w nim pragnienie, by kiedyś choć jeden z nich należał do ojca. W miasteczku chłopiec dostrzega Mariolę z Warszawy, dziewczynkę, która bardzo mu się podoba. Trudno jest mu nawiązać z nią kontakt, gdyż Mariola głęboko przeżywa awantury swojej matki z przyjacielem, ojcem Wojtka, chłopaka, w którym dziewczynka się kocha. Mimo skrytości Marioli Tomkowi udaje się trochę ją pocieszyć. Któregoś dnia na stacji widzi luksusowego Mercedesa. Samochód swojego ojca prowadzi Wojtek, obok niego siedzi Mariola. Dramat ukazujący świat dzieci, w którym obowiązują często takie same relacje, jak w świecie dorosłych, zależne w dużej mierze od dóbr materialnych i stopnia zamożności.
(ze strony Stowarzyszenia Filmowców Polskich)