MATURZYŚCI POŻEGNALI SZKOLNE MURY

28 kwietnia 2017 r. ponad 200 młodych ludzi — uczniów Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego i Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie — zakończyło czteroletnią i trzyletnią naukę w szkole.
4 maja rozpoczną zmagania maturalne.

Z ramienia Powiatu Braniewskiego uczniów pożegnali Wicestarosta Braniewski Artur Mieczaniec i Etatowy Członek Zarządu Powiatu Mirosław Kudliński. Samorządowcy życzyli uczniom jak najlepszego zdania matury i samych sukcesów na dalszej drodze.

Większość z tegorocznych absolwentów deklaruje chęć dalszej nauki na studiach. Wiele jednak zależy od tego, jak uda im się zdać maturę. To pierwszy tak ważny egzamin w ich życiu.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie naukę zakończyło 64 uczniów. — Szkołę opuściło wielu dobrych uczniów, w tym sportowców — mówi Jolanta Ryczaj, dyrektor LO. — Ale mamy także laureatów konkursu historycznego, literackiego, konkursów artystycznych. Nasi uczniowie przez trzy lata rozwijali zainteresowania w różnych dziedzinach. Wśród tegorocznych absolwentów mamy zdobywcę pierwszego miejsca w Polsce w konkursie geograficznym, a także finalistę ogólnopolskiej olimpiady z języka angielskiego, który dzięki temu jest zwolniony z matury z języka obcego.

Co dalej planują?

Spora grupa wybiera się na Politechnikę Gdańską, popularny jest także Uniwersytet Gdański — mówi Jolanta Ryczaj. — Ale wiele zależy od tego, jak zdadzą maturę.

Tegoroczne zakończenie roku w braniewskim LO było preludium obchodów 70-lecia powstania szkoły. Z tej okazji odsłonięto m.in. pamiątkową tablicę poświęconą patronowi — kompozytorowi Feliksowi Nowowiejskiemu.

Nie mogło obyć się bez części artystycznej, na wesoło — jak zwykle przygotowanej przez uczniów. — Jest ona zawsze dużą niespodzianką dla wszystkich — mówi dyrektor LO.

Aż 90 uczniów pożegnało się z nauką w Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie. Piotr Danielewicz, dyrektor szkoły, ciepło wypowiadał się o wszystkich.

Uczniowie zawsze zapisują się w pamięci nauczycieli, każdy absolwent jest wyjątkowy i przykro z nimi się rozstawać — mówi dyrektor ZSB. — Pożegnaliśmy wielu bardzo dobrych uczniów, z wysokimi ocenami. I — co bardzo ważne — po ukończeniu tej szkoły mają nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również szereg innych umiejętności.

Podczas zakończenia roku młodsi koledzy przygotowali absolwentom pożegnanie w formie wesołego montażu. Nie zabrakło także podziękowań, wyróżnień i pochwał dla najlepszych uczniów.

Po maturze spora grupa byłych już uczniów ZSB wybiera się na studia.

Najbardziej popularnym kierunkiem jest Gdańsk i tamtejszy uniwersytet — mówi Piotr Danielewicz. — Ale mamy także uczniów, którzy wybierają się na Uniwersytet Jagieloński oraz na Uniwersytet Warszawski.

Po raz kolejny już w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego rozdano na zakończenie roku maturzystów „Liszewiaki”. Szkołę ukończyło 52 uczniów.

To takie nagrody, wyróżnienia lub też pamiątki wyróżniające uczniów — mówi Joanna Sokół, dyrektor ZSZ. — Wręczane są podczas zabawnej części artystycznej. Wiążą się one nie tylko z osiągnięciami w nauce, ale także z zaangażowaniem w życie szkoły.

Pożegnanie maturzystów było również okazją do podziękowania rodzicom. To zawsze wyjątkowe chwile i zaszczyt dla szkoły, że rodzice są obecni na tym wydarzeniu.

Dyrektor ZSZ podkreśla, że każdy rocznik opuszczający szkołę, jest inny.

Ten był wyjątkowo aktywny i zaangażowany w życie szkoły — mówi Joanna Sokół. — Można było na nich zawsze liczyć. Także poza nauką dawali z siebie bardzo dużo.

Większość tegorocznych absolwentów chce kontynuować naukę na takich kierunkach studiów, które są związane z tym, czego do tej pory się uczyli.

Dlatego popularne kierunki, jakie chcą wybrać, to dietetyka, ekonomia, transport, logistyka czy turystyka — mówi dyrektor szkoły.