NOWY FUNDUSZ INWESTYCJI SAMORZĄDOWYCH

Dzięki inicjatywie Prezydenta RP Andrzeja Dudy powstał nowy Fundusz Inwestycji Samorządowych, jest to prawdziwa tarcza dla samorządów warta w skali całego kraju 6 miliardów zł. 5 miliardów to kwota, która będzie podzielona między samorządy gminne. Samorządy w naszym województwie otrzymają 223 199 713 zł.

Pieniądze będą przelewane gminom w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji.

Samorządy mogą otrzymać dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do 93,5 mln zł – nigdy wcześniej państwo nie wdrożyło takiego programu, który tak szeroko wspierał lokalne samorządy. Gminy miejsko – wiejskie i wiejskie bez względu na rozmiar i zamożność otrzymają dofinansowanie w wysokości 0,5 mln. zł.

Liczę na to, że do programu Funduszu Inwestycji Samorządowych przystąpią wszystkie gminy z terenu powiatu braniewskiego – mówi Starosta Braniewski Karol Motyka.

Tarcza Dla Samorządów to również program wsparcia dla małych i średnich firm (realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów). Otrzymane środki pozwolą nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na podniesienie zarobków pracowników.

Nabór wniosków rozpocznie się z początkiem sierpnia i potrwa do połowy sierpnia. Natomiast wypłata środków dla samorządów ma nastąpić na początku września.