O BEZPIECZEŃSTWIE W CZASIE MISTRZOSTW

Starosta Braniewski Leszek Dziąg uczestniczył w polsko-rosyjskim spotkaniu poświęconym przygotowaniom obydwu stron do zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji.

W spotkaniu, odbywającym się pod przewodnictwem Wicewojewody Sławomira Sadowskiego, uczestniczyli przedstawiciele administracji i służb mundurowych województwa warmińsko-mazurskiego oraz obwodu kaliningradzkiego FR. Tematem przewodnim były zabezpieczenia obsługi ruchu turystycznego na przejściach granicznych podczas Mundialu 2018. Rozgrywki pierwszej fazy odbędą się m.in. na stadionie Baltica w Kaliningradzie. W tym czasie spodziewany jest zwiększony ruch kibiców na polsko-rosyjskich przejściach granicznych.

Na razie dokładnie nie wiadomo, z jakich krajów przyjadą kibice. Można spodziewać się fanów futbolu
z Anglii, Belgii, Chorwacji, Hiszpanii, Maroka, Nigerii, Serbii i Szwajcarii. Na kibiców czeka nowy stadion, który pomieści 35 tys. osób oraz specjalna strefa kibica, która przyjmie jednorazowo do 20 tys. osób.

— Musimy być przygotowani na wiele sytuacji, jakie mogą się w tym czasie wydarzyć, zwłaszcza na drogach i na samych przejściach granicznych — przekonuje Starosta Braniewski Leszek Dziąg. — Dlatego w podwyższonej gotowości będą wszystkie służby, działające na terenie Powiatu Braniewskiego.

Już dziś wiadomo, że trzeba rozważyć różne scenariusze wydarzeń. Jak mówi Starosta „istnieje obawa,
że wszyscy kibice mogą w jednym czasie pojawić się na przejściu granicznym”. Dlatego należy uwzględnić konieczność pomocy na wypadek długich, wielogodzinnych kolejek w – być może – upalnym słońcu.

— Taką pomoc na pewno będzie nieść Straż Pożarna – zawodowa i ochotnicza, która musi być również przygotowana, podobnie jak policjanci i ratownicy medyczni, na interwencje związane z wypadkami drogowymi, w tym zabezpieczeniem miejsca wypadku i transportem rannych — mówi Starosta.

W podwyższonej gotowości będzie także powiatowy szpital, który musi być przygotowany na zwiększoną liczbę pacjentów.

Fot. Archiwum Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie