PODPISANIE DEKLARACJI WSPÓŁPRACY

Zarząd Powiatu Braniewskiego podpisał deklarację współpracy z Urzędem Miejskim Okręgu Mamonowskiego. Jej celem jest wspólne staranie się o pozyskanie pieniędzy z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja.

Program Polska-Rosja jest współfinansowany przez Unię Europejską i Federację Rosyjską. Aby ubiegać się o środki trzeba mieć w projekcie rosyjskiego partnera. Naturalnym i najbliższym partnerem Powiatu Braniewskiego jest Mamonowski Okręg Miejski, z którym powiat w 2010 r. podpisał umowę o partnerstwie i w współpracy.

Dzięki dobrej współpracy ze stroną rosyjską będziemy mogli sięgnąć po pieniądze, które – bez tej współpracy – byłyby poza naszym zasięgiem — mówi starosta braniewski Leszek Dziąg. — Ale warto też podkreślić, że nie jest to dla nas nic nowego. Powiat Braniewski od siedmiu lat ma podpisaną współpracę z Mamonowskim Okręgiem Miejskim, która zakłada między innymi współpracę gospodarczą.

Obecna deklaracja współpracy zakłada złożenie projektu, którego celem będzie „poprawa dostępności regionów, rozwój trwałego i odpornego na klimat transportu oraz sieci i systemów komunikacyjnych”.

Podpisanie deklaracji to oczywiście pierwszy krok. Teraz trzeba przygotować niezbędne dokumenty, które pozwolą aplikować o dofinansowanie, a także zapewnią realizowanym inwestycjom zgodność z obowiązującymi w obydwu państwach przepisami.

Rozmowy pomiędzy przedstawicielami Powiatu Braniewskiego a Urzędu Miejskiego Okręgu Mamonowskiego trwały od wielu miesięcy, jedno z ostatnich spotkań odbyło się w czerwcu.