„Potrawy Kuchni Warmińskiej”

Uczestnicy konkursu kulinarnego w kuchni

W dniu 14 maja odbył się Warmiński Konkurs Języka Sztuki Kulinarnej pod hasłem „ Potrawy Kuchni Warmińskiej”.
W konkursie wzięło udział 9 drużyn z 5 Ośrodków z całego województwa: Bartoszyc, Braniewa, Miłakowa, Ostródy, Elbląga. Uczestnicy konkursu najpierw pojechali na wycieczkę fakultatywną do portu rybackiego w Nowej Pasłęce. Podczas wycieczki uczniowie zapoznali się z zadaniami regionalnej gospodarki rybackiej w aspektach: ekonomicznym, przyrodniczym i technologii przetwórstwa. Następnie zmierzyli się w konkursie przygotowując potrawy kuchni warmińskiej.

Uczestnicy oceniani byli w dwóch kategoriach klas przysposabiających do pracy i zasadniczej szkoły zawodowej. Poziom uczestników był bardzo wyrównany czego im i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

Najlepszymi w kategorii ZSZ okazały się drużyny:

  • I miejsce – klasa ZSZ SOSW Braniewo – potrawa „Warmińskie Jezioro Osobliwości”
  • II miejsce – klasa ZSZ ZPSZWR Ostróda – potrawa „Z bogactw Warmińskich pół i łąk – Zupa Szczawiowa i Plince z Pomoćką”
  • III miejsce – klasa ZSZ SOSW Bartoszyce potrawa „Grycht ópa Hansutka”.

Najlepszymi w kategorii PDP okazały się drużyny:

  • I miejsce – klasa PDP SOSW Bartoszyce – potrawa „Warmińskie fraszynki z mięsem, surówka Colesław”
  • II miejsce – klasa PDP SOSW Braniewo – „Sandacz po warmińsku w sosie pieczarkowym z oregano”
  • III miejsce – klasa PDP SOSW Elbląg – potrawa „Plince z pomoćką”.

Przygotowane potrawy, jak i ich prezentacje oceniało jury w składzie: Wicestarosta Braniewski Artur Mieczaniec, Wicestarosta Braniewski Mirosław Kudliński, właściciel Hotelu Warmia Restauracja „Jakubowa”- Stefan Uhryn, Właścicielka restauracji „Jarzębinowy Ogród”- Małgorzata Jarząbek oraz Dyrektor SOSW Dorota Wiśniewska. Nagrody zwycięzcom wręczało w/w jury.

Serdecznie dziękujemy sponsorom za przygotowanie wspaniałych nagród rzeczowych: Starostwu Powiatowemu w Braniewie, Dyrektor Ośrodka Dorocie Wiśniewskiej, właścicielowi sklepu wędkarskiego „Skalarus” – Dariuszowi Gruchała, Firmie „Autoglas” z Braniewa oraz Stowarzyszeniu Oligare.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego konkursu.

(2015-05-19, Arkadiusz Wiśniewski)