„Rodzina drogowskazem życia”

Dni rodziny, 2015

Dnia 24 maja 2015 roku na placu przed Bazyliką Mniejszą pw. św. Katarzyny odbył się festyn rodzinny w ramach XVII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny pod hasłem „Rodzina drogowskazem życia”. Festyn zorganizowali: Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego w Braniewie na czele z główną organizatorką Panią Teresą Podlecką, parafia pw. św. Katarzyny w Braniewie, Braniewskie Centrum Kultury oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie zaprosiło do udziału w pikniku podopiecznych Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Braniewie wraz z rodzinami, wychowanków Domu Dziecka we Fromborku oraz rodziny zastępcze z Powiatu Braniewskiego.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. o godzinie 12.15 odprawioną w intencji rodzin. Mszę celebrował ks. prałat Leszek Galica wraz z ks. wikarym Kamilem Rokickim. Po mszy na scenie zbudowanej przed katedrą piknik prowadzili ks. prałat Leszek Galica oraz Pani Marta Spychała – Dyrektor BCK. Na scenie gości przywitały władze samorządowe – Burmistrz Braniewa Pani Monika Trzcińską, Wójt Gminy Braniewo Pan Tomasz Sielicki oraz Wicestarosta Braniewski Pan Artur Mieczaniec. Dokonano rozstrzygnięcia konkursów plastycznych i literackich „Rodzina drogowskazem życia” oraz konkursu multimedialnego „Chrześcijaństwo w Syrii”, a także wręczono laureatom nagrody rzeczowe. Fundatorami nagród byli: Zarząd Powiatu Braniewskiego, Rada Miasta Braniewa, SKOK Piast Braniewo oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wokół sceny rozstawione były stoiska, na których można było się poczęstować domowymi ciastami upieczonymi przez Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracowników Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Braniewie, którzy oprócz ciast ugotowali przepyszny bigos. Zespół Szkół Zawodowych przygotował treściwą zupę oraz kanapki ze swojskim smalcem i ogórkiem kiszonym. Te stoiska cieszyły się ogromna popularnością uczestników pikniku. Dla najmłodszych uczestników przygotowano atrakcje w postaci: dmuchanych zjeżdżalni, waty cukrowej, malowania twarzy, koncertu bębniarzy i pokazu tańca break dance. W strefie zachodniej placu odbywały się różnorodne konkursy dla dzieci, gdzie pod kierunkiem Pani Kaliny Jakimczuk wolontariusze z Centrum Wolontariatu prowadzili gry i zabawy.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie dzieliło stoisko z Powiatowym Domem Pomocy Społecznej promując rodzicielstwo zastępcze poprzez prowadzenie akcji poszukiwania kandydatów na rodziny zastępcze. Łącznie rozdano ponad 300 ulotek informujących o zasadach tworzenia rodzin zastępczych oraz ponad 150 balonów przekazanych przez Powiat Braniewski. Zainteresowanie było ogromne gdyż w ciągu półtorej godziny zostały rozdane wszystkie ulotki. Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodziny zastępczej serdecznie zapraszamy do Centrum – budynek Starostwa Pl. Piłsudskiego 2, pokój nr 108 w godzinach od 8.00 do 15.00, telefon: 0556442955.

Podsumowując niedzielną imprezę należy wspomnieć o dużym zaangażowaniu w organizację festynu Pani Jolanty Szczepanowicz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Braniewie i jej pracowników oraz Pani Moniki Krasa, która przygotowała występ wokalny pięciu wychowanek Domu Dziecka we Fromborku.

Na wyróżnienie zasługiwał wolontariusz, uczeń ZSZ Piotr, który podczas imprezy zabawiał dzieci przebrany za orła i dzielnie znosił upał, który odczuwał w tym przebraniu. Należy również podziękować tym, którzy pozostali do końca i czynnie uczestniczyli w składaniu stoisk i pracach porządkowych.

Piknik należy zakwalifikować do udanych imprez, ponieważ dopisała nie tylko słoneczna pogoda ale i wysoka frekwencja mieszkańców naszego powiatu. Mamy nadzieję, że wpisze się ona na stałe do kalendarza kulturalnego Powiatu. Wszystkich ponownie powitamy za rok.

Sporządził:
Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie Małgorzata Dunajska
Pracownik socjalny PCPR Aneta Koszewska