Spływ Kajakowy Wodami Warmii

W dniach 18-19 lipca 2015 r. odbył się VII Spływ Kajakowy Wodami Warmii. Impreza sfinansowana została przez Starostwo Powiatowe w Braniewie, a zorganizowana została przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Elbląskiej w Elblągu oraz Klub Turystyczny PTTK Figa w Braniewie.

Członkami komitetu organizacyjnego byli:

  • Komandor Rajdu Agnieszka Banaś,
  • Wicekomandor Zbigniew Kędziora,
  • Sekretarz Barbara Krajnik,
  • Członek Mirosław Nogal.

 

Celem spływu była m.in.:

  • popularyzacja turystyki kajakowej jako czynnej formy wypoczynku,
  • promocja zdrowia poprzez czynny wypoczynek,
  • integracja turystów kajakarzy,
  • krzewienie zamiłowania do krajoznawstwa i rozwijanie umiejętności turystycznych,
  • propagowanie walorów turystyczno-krajoznawczych Warmii,
  • poznanie nowych zastępów braci turystycznej.

Organizatorzy przygotowali uczestnikom trasy kajakowe prowadzące: rzeką Baudą, Zalewem Wiślanym oraz dolnym odcinkiem rzeki Pasłęki – z metą w Nowej Pasłęce. Łącznie w całej imprezie wzięło udział 43 osoby – kajakarzy z Elbląga, Braniewa i Gdańska. W sobotę uczestnicy pokonywali urocze akweny wodne Warmii a wieczorem gościlili w marinach powstałych na terenie Powiatu Braniewskiego w ramach projektu „Pętla Żuław”. Na obydwu polach biwakowych turyści spędzali nocleg pod namiotami. Pogoda była wspaniała, bliskość wody i lekki powiew wiatru studził wysoką temperaturę powietrza.

Turyści spotkali się w niedzielę na wspólnym zakończeniu spływu w Nowej Pasłęce – obok nowo powstałej Mariny Żeglarskiej. Tam też odbyła się ceremonia zakończenia spływu. O godzinie 13.00 Agnieszka Banaś – Komandor Spływu poprosiła V-ce Komandora spływu o wspólne podsumowanie imprezy turystycznej. W zakończeniu uczestniczył Starosta Braniewski Leszek Dziąg wraz z małżonką.

Podziękowano wszystkim uczestnikom za aktywny udział w spływie kajakowym oraz przypomniano najważniejsze punkty regulaminu, w tym wymieniono sponsorów spływu, którymi było Starostwo Powiatowe w Braniewie oraz Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Podziękowano również Restauracji Orient w Braniewie, za przygotowanie obsługi cateringowej i bardzo smaczne posiłki w czasie trwania spływu.

W trakcie zakończenia wręczono dyplomy i nagrody indywidualne dla wszystkich uczestników spływu. Jak widać nikt nie wyjechał z imprezy z pustymi rękoma. Turyści kajakarze rozstawali się pełni nadziei, że podobna impreza zostanie przeprowadzona w roku 2016. Większość uczestników przygotowuje się na obiecany wyścig kajakowy na trasie: Braniewo – Nowa Pasłęka o Puchar Starosty Braniewskiego.

(23-07-2015, Zbigniew Kędziora)

Poniżej relacja fotograficzna: