Święto Policji w Braniewie

23 lipca policjanci z braniewskiej jednostki obchodzili Święto Policji. Podczas uroczystej akademii komendant wręczył nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz wyróżnił funkcjonariuszy i pracowników cywilnych za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych. Uroczystość zakończyła się pokazem filmowym z okazji rocznicy 90 lat kobiet w Policji.

Uroczystości z okazji Święta Policji rozpoczęły się mszą świętą w intencji policjantów w Bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie. Kapelan braniewskiej jednostki ks. prałat Leszek Galica poświęcił płaskorzeźbę, upamiętniającą zmarłych funkcjonariuszy w Katyniu. Autorem dzieła jest policjant z Braniewa st. asp. Ireneusz Mroczek. Następnie wszyscy spotkali się na akademii w sali kinowej Braniewskiego Centrum Kultury. W uroczystości wzięli udział funkcjonariusze i ich rodziny, pracownicy cywilni oraz zaproszeni goście, wśród których obecni byli m.in I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Adam Kołodziejski, Konsul Generalny RP w Kaliningradzie Marcin Nosal, Starosta Powiatu Braniewskiego Leszek Dziąg, Burmistrz Miasta Braniewa Monika Trzcińska, Wójt Gminy Lelkowo Stanisław Popiel, Wójt Gminy Braniewo Tomasz Sielicki, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących z Policją.
Za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji odznaczenie Brązowy Medal „Za Zasługi dla Policji” otrzymał Stanisław Popiel Wójt Gminy Lelkowo.

W tym roku w na wyższy stopień służbowy awansowało 40 policjantów Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, 9 zostało wyróżnionych odznakami „Zasłużony Policjant”, 2 natomiast otrzymało Brązowy Medal za długoletnią służbę.

Po wręczeniu aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne insp. Grzegorz Sieński wręczył podziękowania dla pracowników cywilnych naszej jednostki. Komendant podziękował również zaproszonym gościom – samorządowcom oraz przedstawicielom służb mundurowych, za wspieranie pracy KPP w Braniewie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu braniewskiego. Wśród wyróżnionych znalazł się także Starosta Braniewski Leszek Dziąg.

W trakcie akademii na scenę zaproszono zwycięzców turnieju piłkarskiego, zawodów wędkarskich oraz strzeleckich o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Braniewie, które odbyły się w tygodniach poprzedzających święto. Uroczystość była także okazją na rozstrzygnięcie ””Plebiscytu na najbardziej przyjaznego dzielnicowego” w powiecie braniewskim. Kolejny rok z rzędu, decyzją mieszkańców, ten zaszczytny tytuł przypadł st. sierż. Ewelinie Brewczak, dzielnicowej rejonu II w Braniewie.

Po zakończeniu oficjalnej części zgromadzonym zaprezentowano film – ,,Policja na obcasach” – efekt współpracy policjantów oraz lokalnej telewizji TvBraniewo24. Ten rok jest rokiem szczególnym, bo właśnie 90 lat temu pierwsze kobiety wstąpiły w szeregi Policji.

90-lecie powstania policji kobiecej w Polsce stanowiło również inspirację do zorganizowania wystawy fotograficznej poświęconej właśnie tej rocznicy. Zdjęcia, ukazujące funkcjonariuszki z Braniewa, zostały wykonane podczas prac nad kalendarzem, którego dochód ze sprzedaży został przeznaczony na rehabilitację dziecka policjanta. Wystawę mogli obejrzeć wszyscy uczestnicy akademii oraz mieszkańcy, którzy uczestniczyli w dniu otwartym Komendy Powiatowej Policji w Braniewie.

Oficer prasowy KPP w Braniewie
sierż. Jolanta Ciszewska

Poniżej relacja fotograficzna: