ŚWIĘTO URODZAJU W PIENIĘŻNIE

25 sierpnia 2019 roku w Pieniężnie odbyły się uroczyste obchody „Święta Urodzaju” – ukraińskich dożynek, zorganizowanych w ramach zadania: Ukraińskie Oblicza Ziemi Braniewskiej.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w cerkwi greckokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Pieniężnie. Po mszy wszyscy przeszli na Stadion Leśny w Pieniężnie gdzie odbyła się dalsza część wydarzenia.

W obchodach uczestniczyli: Wicewojewoda Warmińsko – Mazurski Sławomir Sadowski, Wicemarszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Miron Sycz, Starosta Braniewski Karol Motyka, Wicestarosta Mirosław Kudliński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bogdan Jarmoła, Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, Samorządowcy, Radni, funkcjonariusze służb mundurowych, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

W trakcie uroczystości dziękowano za dary tegorocznych żniw. Dziękowano Rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Starosta i Starościna dożynek przekazali chleb upieczony z tegorocznego zboża Staroście Braniewskiemu Karolowi Motyce i Burmistrzowi Pieniężna Kazimierzowi Kiejdo.

W trakcie dożynek odbywały się koncerty muzyczne w wykonaniu lokalnych artystów i zaproszonych gości. Na scenie zaprezentowały się: Stokrotki, HarazD, The Ukrainian Folk oraz inni wykonawcy.

„Święto Urodzaju” to zadanie publiczne w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego realizowane przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Elblągu i jest współfinansowane ze środków Powiatu Braniewskiego.