UROCZYSTE OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Warto znać konstytucję. Warto doceniać jej wartość. I dla państwa, i dla narodu, ale przede wszystkim dla nas wszystkich osobiście — przekonywał w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Starosta Braniewski Leszek Dziąg.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja miały w Braniewie tradycyjny przebieg. Po mszy św. odprawionej w braniewskiej bazylice uczestnicy uroczystości w asyście Kompani Honorowej 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej wraz z mieszkańcami przybyłymi na uroczystość przemaszerowali na Rondo gen. Andersa i Skwer Sybiraków, gdzie złożono kwiaty i wieńce. Przemarsz uświetniła Orkiestra Wojskowa z Elbląga. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Samorządu Powiatu Braniewskiego: Starosta Braniewski Leszek Dziąg, Przewodniczący Rady Powiatu Braniewskiego Leszek Kłębucki, Wicestarosta Artur Mieczaniec, Etatowy Członek Zarządu Mirosław Kudliński i Radni Powiatu Braniewskiego, władze i radni miasta Braniewa, środowiska kombatanckie, służby mundurowe oraz organizację społeczne działające na terenie Powiatu Braniewskiego.

Kiedy kilka dni temu na spotkaniu u konsula w Kaliningradzie — słyszałem pełne podziwu głosy: pierwsza konstytucja w Europie, my z innymi z Polski dodaliśmy: i druga w świecie — mówił podczas uroczystości Starosta Braniewski Leszek Dziąg. — Jest z czego się cieszyć, możemy być dumni. Pytanie: czy powodem do dumy są tylko te liczebniki — pierwsza, druga? Czy to jest akt prawny, który gdzieś tam wysoko funkcjonuje, dotyka innych, ale może w naszym codziennym życiu dla nas jest mniej ważny? To jest akt prawny, który konstytuuje państwo, opisuje, jak ono ma być urządzone, rządzone, co komu wolno, czego nie. Co wolno nam — obywatelom, do czego mamy prawo, a czego nam nie wolno robić ale także konstytuuje władzę — co władza powinna zrobić, jak o nas dbać, a czego jej nie wolno zrobić. Czy to jest dla nas ważne? Tak. Ponieważ historia pokazuje, że sam fakt, że w jakimś państwie była konstytucja, jeszcze nie zapewniał demokracji, nie zapewniał przestrzegania prawa. Każdy, kto przewertuje podręczniki historii XX wieku z łatwością takie przykłady znajdzie. Może wobec tego warto znać konstytucję? Może warto doceniać jej wartość? I dla państwa, i dla narodu, ale przede wszystkim dla nas wszystkich osobiście.

Oficjalne obchody święta ustanowienia Konstytucji 3 Maja zakończono w Braniewskim Centrum Kultury, gdzie odbył się II. Patriotyczno-Wiosenny Koncert Miejski.