WARMIŃSKIE SPOTKANIA CZTERECH KULTUR 2017

Mimo panującego chłodu jest to jedno z najcieplejszych wydarzeń w ciągu roku. Warmińskie Spotkania Czterech Kultur to czas, gdy nikną podziały – przypominali włodarze powiatu i miasta.

Niby jest jak zawsze – spotkanie jest przed bazyliką, rozpoczyna je powitanie uczestników, następnie jest przekazanie światełka pokoju, kolędy i dzielenie się opłatkiem – ale ten powtarzający się scenariusz nikomu nie przeszkadza. Wszyscy radują się ze wspólnego spotkania i nadchodzących świąt.

Oficjalną inaugurację wydarzenia poprzedził występ Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej. Następnie starosta braniewski Leszek Dziąg, burmistrz Braniewa Monika Trzcińska oraz siostra Bartłomieja Olechnowicz, przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny w Braniewie przekazali mieszkańcom miasta i powiatu świąteczne życzenia.

— Braniewo i powiat braniewski stał się po wojnie narodowym tyglem, gdzie obok siebie zamieszkali ludzie z różnych stron — mówi starosta Leszek Dziąg. — Stąd te cztery kultury: polska, ukraińska, ale też niemiecka i rosyjska. Ważne jest, aby nie było między nami podziałów. Zostawmy na te święta wszystkie kłopoty, cieszmy się z narodzin Jezusa, niech to będą ciepłe święta.

W tym roku – wyjątkowo – do Braniewa nie dotarło jeszcze Betlejemskie Światełko Pokoju, dlatego zuchy z 10. Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej wręczyli włodarzom miasta i powiatu oraz siostrze przełożonej symboliczne Światełko Pokoju, które jest symbolem ciepła, miłości i nadziei – tradycyjnie stawiane na wigilijnym stole.

Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i zaśpiewali kolędy i pastorałki.

Na plac przed bazyliką przyjechali także motocykliści w strojach Mikołaja. Była także tradycyjna degustacja potraw wigilijnych oraz można było kupić lub otrzymać przepiękne ozdoby świąteczne. Można było również skorzystać z możliwości przejażdżki świątecznie udekorowaną bryczką oraz spotkać się ze Świętym Mikołajem.

Organizatorem Warmińskich Spotkań Czterech Kultur było Starostwo Powiatowe w Braniewie, a wykonawcą Braniewskie Centrum Kultury.