Dążenie do zrównoważonego rozwoju wyznacza cele działalności samorządu wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców. Aby rozwój lokalny przebiegał we właściwym kierunku i stwarzał mieszkańcom pozytywne perspektywy, niezbędna jest współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi. W dniu 7 maja Zarząd Powiatu Braniewskiego podpisał kolejne umowy na realizację zadań publicznych:

1. w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego:

• Związek Ukraińców w Polsce Zarząd Oddziału w Elblągu, tytuł zadania: Ukraińskie Oblicza Ziemi Braniewskiej”,

• Liga Obrony Kraju w Warszawie Zarząd Powiatowy LOK w Pieniężnie, tytuł zadania: „XXIV Regionalny Festiwal Pieśni Patriotycznej i Wojskowej”

1. w zakresie kultury fizycznej:

Liga Obrony Kraju w Warszawie, tytuł zadania: Powiatowy Pokoleniowy dwubój sportowo-rekreacyjny o Puchar Starosty Braniewskiego”

Ze strony Zarządu Powiatu Braniewskiego umowy podpisali Karol Motyka – Starosta Braniewski i Mirosław Kudliński – Wicestarosta. Ligę Obrony Kraju reprezentował Tadeusz Kłębucki – Prezes Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju z siedzibą w Pieniężnie, a Związek Ukraińców w Polsce Zarząd Oddziału w Elblągu reprezentowali: Stefan Dembicki – Przewodniczący Zarządu Oddziału i Andrzej Nakonieczny – Członek Zarządu Oddziału.