ŻOŁNIERZE 43 BLP W WALCE Z PANDEMIĄ

W ramach operacji „Trwała Odporność” obecnie do walki z drugą falą pandemii zaangażowanych jest ponad 100 żołnierzy 43 Batalionu Lekkiej Piechoty z Braniewa, wchodzącego w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Do głównych działań realizowanych przez ochotników należy zaliczyć wsparcie służb medycznych w szpitalach, pobieranie wymazów, współdziałanie z policją w zakresie monitoringu osób przebywających na kwarantannie, a także pomoc kombatantom i osobom starszym.

Na terenie Braniewa mundurowi z 43blp wspierają Powiatowe Centrum Medyczne na oddziałach, gdzie leczeni są pacjenci z COVID-19. Podłączają butle z tlenem, wspierają personel w zakresie podstawowych czynności medycznych i administracyjnych. Żołnierze pracują także całodobowo w systemie ELC, monitorując ilość wolnych i zajętych tzw. łóżek covidowych. Dostarczają do szpitala butle z tlenem niezbędnym do leczenia hospitalizowanych pacjentów zarażonych wirusem SARS-CoV-2, a przy wejściu do Specjalistycznej Przychodni Wojskowej, dokonują pomiaru temperatury i wstępnej segregacji pacjentów.

Wsparcie szpitalne, przyszpitalne punkty wymazowe, Przychodnie Specjalistyczne w Elblągu, Pasłęku, Lidzbarku Warmińskim, Bartoszycach, Kętrzynie to liczne lokalizacje, gdzie znajdują się braniewscy Terytorialsi. Wspierają także Samodzielny Publiczny Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu i Pasłęku, DPS w Rangórach i administrację Sanepidu.

Od 3 listopada w Elblągu działa także punkt pobrań typu „drive-thru, w którym bez wysiadania z samochodu można wykonać test na obecność wirusa SARS- CoV 2. „Drive-thru” usytuowany jest na parkingu głównym przy hali widowiskowo – sportowej MOSiR przy Al. Grunwaldzkiej, a wymazy pobierane są w nim w poniedziałki w godzinach 8:00-14:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 14.00. Dla mieszkańców Braniewa jest to najbliższy punkt wymazowy tego typu, w którym mogą wykonać testy.

W stałej gotowości utrzymywane są także mobilne zespoły wymazowe do pobierania próbek, które działają m. in. w domach pomocy społecznej oraz placówkach opiekuńczych.
Żołnierze 43 batalionu wspierają także Agencję Rezerw Materiałowych w Komorowie, pomagając w transporcie środków ograniczających rozprzestrzenianie COVID-19.

Terytorialsi z uprawnieniami KPP kierowani są na specjalistyczne szkolenia, po których ukończeniu będą mogli wzmacniać działające już zespoły wymazowe oraz pomagać w opiece nad pacjentami hospitalizowanymi wspierając służby medyczne. Łącznie do działań w punktach wymazowych na terenie Warmii i Mazur gotowych jest blisko 150 wykwalifikowanych żołnierzy 4. W-MBOT.

Fot. Archiwum 43blp