231. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W dniu wczorajszym obchodzono 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej z udziałem pocztów sztandarowych i Kompanii Reprezentacyjnej z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im Króla Stefana Batorego w Braniewie.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Skwer Sybiraków, na którym odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego i podniesiono flagę na maszt. Po odśpiewaniu hymnu odsłonięto pomnik Orła Białego, pod którym następnie delegacje i mieszkańcy powiatu braniewskiego złożyły wieńce i kwiaty. Odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Występ Orkiestry Dętej z OSP w Płośnicy zakończył uroczystości na Skwerze Sybiraków.

Drugą część obchodów rozpoczęto okolicznościową akademią, która odbyła się w Braniewskim Centrum Kultury. Akademię rozpoczęto od odśpiewania „Roty”. Następnie Starosta Braniewski Karol Motyka i Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki wręczyli dla Pana Tomasza Chwietkiewicza i Pana Mirona Rapity Brązowe Krzyże Zasługi. Burmistrz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskie W Braniewie z okazji obchodów majowych wręczyli również dla zasłużonych mieszkańców statuetki okolicznościowe. Występy sekcji z BCK i występy braniewskich zespołów seniorskich zakończyły obchody.