HISTORIA BROWARU W BRANIEWIE

Historia browaru w Braniewie” — to kolejny temat, jaki został poruszony podczas spotkania Towarzystwa Miłośników Braniewa.

Tym razem było dwóch prelegentów. Dorota Olbryś z TMB przedstawiła historię powstania browaru od 1854 roku do czasu ponownego uruchomienia zakładu w 1964 roku. Natomiast Czesław Dębski (były dyrektor browarów w Braniewie i Elblągu) zaprezentował powojenne lata działalności browaru, wykorzystując również archiwalne filmy.

Po prezentacji osoby uczestniczące w spotkaniu obejrzały wystawę eksponatów braniewskiego browaru, zarówno tych przedwojennych jak i powojennych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja Józefa Sorbiana przedstawiająca etykiety braniewskiego piwa od czasu otwarcia browaru po wojnie (będzie można ją oglądać w holu biblioteki w Klubie Wojskowym w Braniewie).

Czwartkowe spotkania odbywają się w ramach projektu „ Historyczne i kulturowe oblicza ziemi braniewskiej”, realizowanego z budżetu Powiatu Braniewskiego w ramach zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Browar w Braniewie jest związany z historią ziemi braniewskiej od ponad 160 lat, zaś warzenie piwa było tutaj znane i cenione przed wieloma wiekami — mówi wicestarosta braniewski Artur Mieczaniec. — Najważniejsze jednak jest to, że ta historia wciąż trwa i każdego dnia jest pisana na nowo.