NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

W pamiętną rocznicę – 1 marca w Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie uczczono Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

W uroczystej akademii udział wzięli: Starosta Braniewski Karol Motyka, Wicestarosta Braniewski Mirosław Kudliński, Wicestarosta Braniewski Krzysztof Kowalski, Przewodniczący Rady Powiatu Braniewskiego Łukasz Korneluk, żołnierze z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie oraz społeczność szkolna.

Starosta w wystąpieniu podkreślił znaczenie szkolenia wojskowego realizowanego przez szkołę, szczególne w dobie czasów współczesnych i występujących zagrożeń.

Podczas akademii uczniowie realizujący szkolenie otrzymali awanse na wyższy stopień kadecki, a laureaci i wyróżnieni puchar i dyplomy.

Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali krótki program artystyczny upamiętniający bohaterskie czyny „Żołnierzy Wyklętych”.