WOJEWÓDZKA INAUGURACJA OBCHODÓW ROKU MIKOŁAJA KOPERNIKA

21 stycznia 2023 roku w Olsztynie odbyła się wojewódzka inauguracja Roku Mikołaja Kopernika. Uroczystości rozpoczęto Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej w Olsztynie. Dalsza część inauguracji odbyła się m.in.: na olsztyńskiej starówce, na Zamku Kapituły Olsztyńskiej i w muzeach.

Wśród zaproszonych gości biorących udział w obchodach obecny był Starosta Braniewski Karol Motyka. W trakcie obchodów zaproszeni goście i mieszkańcy mogli również uczestniczyć w festynie historycznym oraz oglądać inscenizację oblężenia olsztyńskiego zamku przez Krzyżaków.

Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. W 2023 roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika oraz 480 rocznica jego śmierci.

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu 19 lutego 1473 roku i spędził na Warmii ogółem 40 lat ze swojego życia. Był to jego najbardziej twórczy okres, znaczony wielkimi odkryciami. Najsłynniejszym dziełem Kopernika jest „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”), które zostało opublikowane w 1543 roku. Przedstawił w niej teorię heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burzącej dotychczasowe poglądy. Mikołaj Kopernik zmarł we Fromborku 21 maja 1543 roku, a jego szczątki znajdują się we fromborskiej archikatedrze.

Galeria zdjęć